ΕΓΡΑΨΑΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΙ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΑ

Το πόσο μεγάλη είναι η επιτυχία κατάκτησης της 3ης θέσης με 3 νίκες και 2 ήττες στο Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων 2019 θα το καταλάβουμε αν δούμε τον πληθυσμό των πόλεων που συμμετείχαν στην τελική φάση σε σχέση με αυτόν της ευρύτερης περιοχής της Αιδηψού απ’ όπου προέρχονται τα παιδιά των ακαδημιών μας.

Όταν από μια σχετικά μικρή δεξαμενή παιδιών καταφέρνει μια ομάδα κάτι τέτοιο δε μπορεί να μην είσαι περήφανος, να μην αισθάνεσαι δικαίωση για την επιμονή, την επιμονή, το πλάνο και την πίστη στο υλικό και τον προπονητή σου.

Αυτά τα 14 παιδιά δούλεψαν πάρα πολύ για να φτάσουν εκεί, άλλαξαν επίπεδο, είχαν υπομονή και πίστεψαν στον εαυτό τους και στο όνειρο!

Τα όνειρα εξάλλου δεν έχουν ταβάνι, αυτές είναι οι Πρωταθλήτριες της καρδιάς μας:

ΦΥΣ/ΤΗΣ: ΚΟΛΛΙΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ

Το Δ.Σ του συλλόγου σας συγχαίρει για την υπέρβαση που κάνατε όπως επίσης συγχαίρει τον Πρωταθλητή ΚΡΟΝΟ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, τον δευτεραθλητή ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ Α.Ο και τις ομάδες του Α.Σ ΠΑΟΚ, Ο.Α ΧΑΝΙΩΝ και Ε.Κ ΚΑΒΑΛΑΣ για την προσπάθεια των αθλητριών τους για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Πιστεύουμε αυτή η διοργάνωση που διεξήχθη με επιτυχία στο κλειστό γυμναστήριο Λουτρών Αιδηψού να ωθήσει ακόμα περισσότερα παιδιά να ασχοληθούν με το μπάσκετ στην περιοχή μας αλλά και με τον αθλητισμό γενικότερα.

Μετά και την πέμπτη ημέρα της Τελικής Φάσης του 30ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στα Λουτρά Αιδηψού, το πανόραμα των αγώνων διαμορφώθηκε ως εξής:

Σάββατο 22-06-2019

ΑΣ ΠΑΟΚΣΚ Σύλλας Αιδηψού  57-61

Σε ένα συγκλονιστικό στην εξέλιξή του παιχνίδι ο Σύλλας Αιδηψού επικράτησε με 61-57 του ΠΑΟΚ στον τρίτο αγώνα της πρώτης ημέρας της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στην Αιδηψό.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 3-11 (4΄13΄΄). Ο Σύλλας Αιδηψού με επί μέρους σκορ 10-3 μείωσε σε 13-14 λίγο πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο η τοπική ομάδα ανεβάζοντας κι άλλο την απόδοσή της προηγήθηκε με 22-20 (7΄01΄΄) και 28-20 (3΄55΄΄). Τα εύστοχα τρίποντα βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να μειώσει σε 29-28 (1΄44΄΄).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σύλλας Αιδηψού διατήρησε την πολύ καλή απόδοσή του και με επί μέρους σκορ 9-1 προηγήθηκε με 42-30 (7΄25΄΄). Ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 42-37, όμως και πάλι ο Σύλλας αντέδρασε και ανέβασε τη διαφορά στο 47-37 (1΄32΄΄).

Στην τέταρτη περίοδο τα εύστοχα τρίποντα του ΠΑΟΚ διαμόρφωσαν το 53-50 (6΄22΄΄).  Οι αθλήτριες του Σύλλα κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους και δεν ήθελαν να την αφήσουν. Βελτιώνοντας την αμυντική τους λειτουργία και με προσεκτικές και ψύχραιμες επιλογές στην επίθεση έφθασαν στο τελικό 61-57.

Δεκάλεπτα: 13-16, 33-29, 50-43, 61-57

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Τσιμπούρης

Σύλλας Αιδηψού (Κουβάρας): Σουλιάδη, Παπακοσμά, Λούμη, Μαχαίρα 12(2), Νίτσογλου 10(1), Τσαβόνι 20(2), Πατσούρα 11(1), Υδραίου 4, Μαργωμένου 4.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Φράγκου, Μπουτσούκη 3, Πολυμένη 29(4), Άλλεν 7(1), Στεργάκη 2, Τζέλου 4, Χατζηδάκη 3(1), Καζαμία, Πιτσούλη 2, Γενναίου 7, Κουματσιώτη, Παπαγεωργίου.

Δηλώσεις

Κουβάρας (προπονητής Σύλλα Αιδηψού): Αυτή ομάδα είναι μια μικρή ομάδα, ταπεινή ομάδα, αλλά είναι πεινασμένη ομάδα. Είναι παιδιά που δεν έχουν παραστάσεις και τώρα παίρνουν παραστάσεις. Είμαστε σε μια περιφέρεια όπου δεν έχουμε ισχυρούς αντιπάλους, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν, όμως στην περιοχή μας το γυναικείο μπάσκετ δεν είναι πολύ ανεπτυγμένο. Τα κορίτσια αυτά έχουν σκύψει το κεφάλι και δουλεύουν. Δεν είμαστε η πιο ταλαντούχα ομάδα και το ξέρουμε, αλλά είμαστε υπερήφανοι, προσπαθούμε να παίξουμε μπάσκετ, προσπαθούμε να μην παίζουμε ζώνη. Σίγουρα ο ΠΑΟΚ ήταν στην κακή του μέρα. Αναγνωρίζω ότι η Τζέλου δεν έπαιζε και είχε και άλλους δύο τραυματισμούς, αλλά ξέρετε έτσι είναι το μπάσκετ, κι εγώ έχω τραυματίες. Συγχαρητήρια στα κορίτσια μου.

Αγγελίδης (προπονητής ΠΑΟΚ): Παίζαμε με μια ομάδα που επί της ουσίας έπαιζε εντός έδρας. Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα της Αιδηψού. Εμείς είχαμε το ιδιαίτερο πρόβλημα ότι ενώ ξεκινήσαμε καλά χάσαμε το μυαλό μας, τη συγκέντρωσή μας χωρίς να υπήρχε κάποιος ιδιαίτερος λόγος. Χάναμε στα ριμπάουντ στις δύο πρώτες περιόδους γεγονός που μας έφερε πίσω στο σκορ. Δεν βρήκαμε λύσεις από περισσότερες παίκτριες κάτι που ο Σύλλας έκανε καθώς είχε τέσσερις αθλήτριες οι οποίες σκόραραν πάνω από δέκα πόντους. Κάναμε πάρα πολλά λάθη. Συνεχίζουμε καθώς υπάρχουν άλλα τέσσερα παιχνίδια.

Σ.Κ ΣΥΛΛΑΣ – Α.Σ ΠΑΟΚ (video αγώνα)

Κυριακή 23-06-2019

ΓΣ Κρόνος Αγίου Δημητρίου – ΣΚ Σύλλας Αιδηψού 78-37

O Κρόνος Αγίου Δημητρίου επικράτησε τους Σύλλα Αιδηψού με 80-37 στον τρίτο αγώνα της δεύτερης μέρας της Τελικής Φάσης του 30ουΠανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στα Λουτρά Αιδηψού.

Ο Κρόνος ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-0 (7΄16’’). Με τον Σύλλα να μην βρίσκει ρυθμό η ομάδα του Κρόνου ξέφυγε στο σκορ με 23-5 (2΄13΄΄). Ωστόσο στη συνέχεια η τοπική ομάδα με επί μέρους σκορ 9-2 μείωσε σε 25-14.  Με την ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, τόσο στα ριμπάουντ όσο και επιθετικά, η διαφορά στο σκορ έφθασε στο 38-16 (4΄20΄΄), ενώ έκλεισε στο 51-19 στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου.

Με επί μέρους σκορ 9-2 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο Κρόνος διαμορφώνοντας το 60-21 (5΄41΄΄). Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και η τελευταία περίοδος με τον Σύλλα να συλλέγει εμπειρίες και τον Κρόνο να σημειώνει τη δεύτερη νίκη του στο τουρνουά με τελικό σκορ 80-37.

Δεκάλεπτα: 25-14, 51-19, 67-30, 80-37

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Αγραφιώτης

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σταμούλης): Μπέκιου 2, Μποσγανά 17(1), Ανδρικοπούλου 8(1), Μπάκου 7(1), Σιγούρου 6, Τσαγκαροπούλου 7(1), Καραγκούνη 6, Ρετσίνα 2, Γρηγοροπούλου 11, Καρκακέλα 2, Χαλκιά, Ζιάκα 12.

Σύλλας Αιδηψού (Κουβάρας): Σουλιάδη 2, Παπακοσμά 5, Φώτου 2, Λούμη, Μαχαίρα 4, Νίτσογλου 5(1), Κυργιώργη Ι. 2, Τσαβόνι 11, Πατσούρα 6(1), Κυργιώργη Β., Υδραίου, Μαργωμένου.

Δηλώσεις

Γρηγοροπούλου (αθλήτρια Κρόνου): Πιστεύαμε στη νίκη από την αρχή του αγώνα. Η αλήθεια είναι ότι σοκαριστήκαμε κι εμείς χθες όταν είδαμε τον Σύλλα να κερδίζει τον ΠΑΟΚ, που ήταν ένα από τα «φαβορί». Αυτό όμως δεν μας άγχωσε υπερβολικά, απλά συγκεντρωθήκαμε, κάναμε αυτά που μας είχε πει ο κόουτς και συνεργαστήκαμε όπως έπρεπε. Τα υπόλοιπα παιχνίδια είναι δύσκολα και θα πρέπει να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό. Όπως πήραμε τον τίτλο πέρσι έτσι θέλουμε να το επαναλάβουμε και φέτος γιατί πιστεύω ότι το αξίζουμε.  Έχουμε δουλέψει όλη τη χρονιά πάρα πολύ γι αυτό το στόχο.

Πατσούρα (αθλήτρια Σύλλα): Το ότι βρισκόμαστε σε ακόμα μία τελική φάση πανελλήνιου λέει πολλά. Ξέρουμε ότι υπάρχουν πιο δύσκολοι αντίπαλοι, με περισσότερες εμπειρίες και ψηλότερα κορμιά. Εμείς είμαστε μια κοντή ομάδα αλλά δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό κάθε φορά. Ίσως αφεθήκαμε λίγο με τη νίκη επί του ΠΑΟΚ. Αγχωθήκαμε, είδαμε ότι παίρνουν διαφορά στο σκορ και έτσι απογοητευτήκαμε. Ο Κρόνος ήταν καλύτερη σαν ομάδα, προσπαθήσαμε αν και δεν δώσαμε το 100% των δυνατοτήτων μας.

ΚΡΟΝΟΣ – ΣΥΛΛΑΣ (video αγώνα)

Δευτέρα 24-06-2019

ΕΚ ΚαβάλαςΣΚ Σύλλας Αιδηψού 51-55

Τη δεύτερη νίκη του κατέκτησε ο Σύλλας Αιδηψού στην Τελική Φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων, καθώς επικράτησε μα σκορ 51-55 της Καβάλας, σε αγώνα που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο στα Λουτρά Αιδηψού.

Η Καβάλα ξεκίνησε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-3 (5΄50΄΄), όμως ο Σύλλας βρίσκοντας τον καλό του εαυτό μείωσε σε 15-14.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Αιδηψού προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 16-17 (8΄40΄΄), όμως η Καβάλα πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 24-22 (4΄52΄΄). Ο Σύλλας Αιδηψού με ένα σερί 7-0 πήρε και πάλι προβάδισμα με 24-29.

Η Καβάλα ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με τρία εύστοχα τρίποντα διαμορφώνοντας το 36-33 (4΄07΄΄). Ο Σύλλας προηγήθηκε με 44-46 (4΄46΄΄) στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα κατακτώντας με σκορ 51-55 τη δεύτερη νίκη του στο τουρνουά.

Δεκάλεπτα: 15-14, 27-29, 38-37, 51-55

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Ασλανίδης

ΕΚ Καβάλας (Παγκαλίδης): Λυκάκη 3(1), Τσινεκίδου 6(2), Τουρέτζογλου 9(1), Παππά-Τζανέτου 3(1), Τζίτζιρα, Σπανίδου 10(3), Μελελούδη, Κελεμένη 16(1), Αργυρού 4, Κάπα.

Σύλλας Αιδηψού (Κουβάρας): Σουλιάδη, Παπακοσμά 2, Φώτου, Λούμη, Μαχαίρα 8, Νίτσογλου 13, Τσαβόνι 23(1), Πατσούρα 6, Κυργιώργη Β., Υδραίου 3, Μαργωμένου.

Δηλώσεις

Σπανίδου (αθλήτρια Καβάλας): Ήταν ένα παιχνίδι που θα μπορούσαμε να έχουμε κερδίσει. Όμως βγήκαν εκτός αγώνα οι δύο καλύτερες παίκτριές μας και χάσαμε την ψυχολογία μας και τελικά και το παιχνίδι. Η συμμετοχή μας στο τουρνουά είναι μια πολύ σημαντική εμπειρία για εμάς και θα θέλαμε να βρεθούμε και του χρόνου σε ανάλογη διοργάνωση για να το ζήσουμε ξανά όλο αυτό.

Τσαβόνι (αθλήτρια Σύλλα): Παρά τη νίκη δεν είμαστε ικανοποιημένες από την απόδοσή μας. Περιμέναμε να αποδώσουμε καλύτερο μπάσκετ. Ήμασταν χαλαρές μέσα στο παιχνίδι κάτι το οποίο δεν περιμέναμε να συμβεί, καθώς περιμέναμε πιο πολλά από τον εαυτό μας. Πλέον κοιτάμε το μετά και τους επόμενους αγώνες.

Ε.Κ ΚΑΒΑΛΑ – ΣΥΛΛΑΣ (video αγώνα)

Τρίτη 25-06-2019

ΣΚ Σύλλας Αιδηψού – Παναθηναϊκός ΑΟ 38-65

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την τρίτη του νίκη στην Τελική Φάση του Πανελλήνιου Κορασίδων που διεξάγεται στα Λουτρά Αιδηψού, καθώς επικράτησε του τοπικού Σύλλα με σκορ 41-77.

Δεν έχανε τρίποντο ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα (3/3) με το σκορ να διαμορφώνεται γρήγορα σε 2-15 (5΄07΄΄). Η αντίδραση του Σύλλα δεν ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί με σκορ 11-39 (4΄34΄΄). Μπορεί η διαφορά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου να έφθασε στο +30 υπέρ του Παναθηναϊκού (16-46), όμως ο Σύλλας με επί μέρους σκορ 11-2 μείωσε σε 33-52. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε και πάλι την απόδοσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο διευρύνοντας διαρκώς τη διαφορά μέχρι το τελικό 41-77.

Δεκάλεπτα: 8-28, 16-44, 33-52, 41-77

Σύλλας Αιδηψού (Κουβάρας): Σουλιάδη, Παπακοσμά, Φώτου, Λούμη 2, Μαχαίρα 12(2), Νίτσογλου 7, Κυργιώργη Ι., Τσαβόνι 15, Πατσούρα 3, Κυργιώργη Β., Υδραίου 2, Μαργωμένου.

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Ζαρρή 2, Πρίφτη 6, Μπιλθικιώτη 12, Ζανίκα 2, Ταφμίζι, Μαυράκη 15, Σώτου 1, Μόσχου 2, Κεφαλά 4, Κούκη 7(1), Δαυλάκου 19(2).

Δηλώσεις

Νίτσογλου (αθλήτρια Σύλλα Αιδηψού): Δεν ήμασταν σε πολύ καλή μέρα σήμερα, Είχαμε πολλά άστοχα σουτ. Προσπαθήσαμε να κάνουμε ότι μπορούσαμε αλλά δεν ήταν η μέρα μας. Εμείς προσπαθούμε μέσα από αυτά τα τουρνουά να πάρουμε εμπειρίες και να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερες παραστάσεις με ομάδες πιο δυνατές και έμπειρες. Προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο και πιστεύω ότι μπορούμε να πετύχουμε ακόμα περισσότερα.

Δαυλάκου (αθλήτρια Παναθηναϊκού): Βελτιωνόμαστε από παιχνίδι σε παιχνίδι. Είμαστε μία δίπλα στην άλλη, όλες από τον πάγκο υποστηρίζουμε τις συμπαίκτριές μας. Οι προπονητές προσπαθούν διαρκώς να μας στηρίζουν. Σήμερα ήταν μια μεγάλη νίκη για εμάς, εξασφαλίσαμε τη δεύτερη θέση, αλλά και αύριο θα πρέπει να δώσουμε τη προσοχή μας. Είμαι πολύ χαρούμενη εδώ που έχουμε φτάσει, είμαστε δίπλα η μία στην άλλη και συνεχίζουμε δυνατά. Είμαστε όχι απλά μια ομάδα, αλλά μια οικογένεια.

ΣΥΛΛΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (video αγώνα)

Τετάρτη 26-06-2019

ΟΑ Χανίων – ΣΚ Σύλλας Αιδηψού  40-64

Μέσα στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό γυμναστήριο στα Λουτρά Αιδηψού, ο Σύλλας πανηγύρισε τη νίκη και την κατάκτηση της τρίτης θέση του 30ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων. Η τοπική ομάδα σημείωσε την τρίτη της νίκη στο τουρνουά καθώς επικράτησε των Χανίων με 40-64.

Ο Σύλλας πήρε προβάδισμα στο σκορ με 7-12 (4΄57΄΄) και στη συνέχεια διατήρησε τη διαφορά με 11-17.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο η τοπική ομάδα έχοντας καλή απόδοση επιθετικά έφερε το σκορ στο 11-21 (6΄40΄΄). Τα Χανιά μείωσαν σε 17-21 όμως με επί μέρους σκορ 2-7 ο Σύλλας προηγήθηκε στο ημίχρονο με 19-28.

Με τα Χανιά να μην βρίσκουν λύσεις επιθετικά, ο Σύλλας συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με 25-40 (2΄53΄΄).  Με επί  μέρους σκορ 8-2 ξεκίνησαν τα Χανιά στην τέταρτη περίοδο κάνοντας το 40-51 (6΄09΄΄). Ο Σύλλας επανήλθε και με ένα σερί 9-0 έφεραν το σκορ στο 40-60 «κλειδώνοντας» τη νίκη και το μετάλλιο.

Δεκάλεπτα: 11-17, 19-28, 32-49, 40-64

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Αγραφιώτης

ΟΑ Χανίων (Δημητρουλάκη): Τσώνη 7(2), Παπαδάκη, Λυβιάκη, Χαιρετάκη 1, Λουπασάκη, Γιακουμάκη, Καραμούστου 2, Ακρίβου, Παπαδάκη 14, Δασκουλίδου 16(2), Κίντριλη, Πέσκου.

Σύλλας Αιδηψού (Κουβάρας): Σουλιάδη, Παπακοσμά 4, Φώτου, Λούμη 3(1), Μαχαίρα 12(2), Νίτσογλου 12(1), Κυργιώργη Ι., Τσαβόνι 27, Πατσούρα 6(1), Κυργιώργη Β., Υδραίου, Μαργωμένου.

Δηλώσεις

Κουβάρας (προπονητής Σύλλα Αιδηψού):  Έλεγα και στο πρωτάθλημα των νεανίδων ότι αυτή η ομάδα είναι μια ταπεινή ομάδα αλλά και πολύ πεινασμένη. Βήμα βήμα ξεκινήσαμε από το Νεανίδων, πήραμε τις κατραπακιές μας, τις σφαλιάρες μας. Συνεχίσαμε να είμαστε ταπεινοί, βάλαμε και την «πείνα» στην εξίσωση. Νομίζω ότι σήμερα νίκησε το μπάσκετ. Τα συγχαρητήρια στα κορίτσια μου. Να ευχαριστήσω τον Δήμο Ιστιαίας Αιδηψού για την άψογη διοργάνωση του τουρνουά και τη διοίκηση της ομάδας.

Μαχαίρα (αθλήτρια Σύλλα Αιδηψού): Είμαστε πάρα πολύ χαρούμενες. Δουλέψαμε πάρα πολύ σκληρά για να φτάσουμε σε αυτή την επιτυχία. Μας βοήθησε σε επίπεδο εμπειριών η συμμετοχή μας στο Πανελλήνιο Νεανίδων. Εκεί δυσκολευτήκαμε πάρα πολύ αλλά πήραμε χρήσιμα μαθήματα για τη συνέχεια. Είμαστε πάνω από όλα ομάδα αλλά και μια οικογένεια.